מוזיאון Jim Thompson House Bangkok

Jim Thompson House

ביתו של ג׳ים טומפסון הינו מוזיאון מאוד פופולרי פה בבנגקוק ואחת מהאטרקציות המבוקשות יותר, כמה סיבות לכך:
1. הסיפור מאוחרי ג׳ים טומפסון מעניין.
2. חפצי האומנות אשר אצר במשך השנים מעניינים.
3. מיקום, ביתו של ג׳ים טומפסון ממקום במרכז בנגקוק דרותיים הליכה מקניון MBK Bangkok.
4.פרסום?

האחרון סתם השראה, אבל בהחלט פופולרי. המוזיאון תרבותי, היסטורי המאוכלס בחפצי אומנות אשר הגיעו מקצוות תבל (בעיקר מאסיה אבל לא רק), לכן אנחנו לא בטוחים שילדים התשגעו על המוזיאון, למרות שההדרכה בהחלט לא ארוכה כ-45 דקות. המוזיאון מאפשר לנו הצצה על חייו של טומפסון, על התרבות התאית הן מבחינת ארכיטקטורה, כבוד, אירגון ודת כמובן.

 

מוזיאון Jim Thompson House, צילום Bangkok-City.co.il
מוזיאון Jim Thompson House, צילום Bangkok-City.co.il

 

הסיפור על ג׳ים תומפסון (בקצרה)

 

ג׳ים תומפסון נולד בארה״ב ב 1906 (נדלג על הטפל ונגיע לעיקר) ב 1946 שוחרר מהצבא והחליט לעבור לתאילנד והתאהב בה. נכנס כשותף לקניית מלון Oriental Hotel Bangkok, אבל לא הלך, אגב המלון היום נקרא Mandarin Oriental Bangkok והוא ממוקם בבנאג-ראק ליד רחוב סילום בנגקוק והוא מלון 5 כוכבים בבנגקוק נהדר עם נופים לנהר ועוד ועוד.

בכל אופן ג׳ים וחברו פנו להתעסקות שונה והקימו את חברת Thai Silk, ב 1956 יצא הסרט "The King and I" בכיכובו של יול בריינר ומעצב הבגדים של הסרט השתמש בבדים של חברת Thai Silk, מאז החברה עלתה על הגל כמו שאומרים ועלתה לכותרות הצליחה. דרך אגב התאילנדים לא צפו בסרט, מכיוון שהוא מתעסק במלך ובבית המלוכה ויש להם כבוד אדיר לבית המלוכה.

תומפסון תרם המון לתאילנד והרים את תעשיית המשי ועזר למאות אנשים ונשים בפרט לעבוד ולהרוויח לחמם. ג׳ים היה ארכיטקט במקצועו וכך ב-1958 החל לבנות את ביתו המדובר וכל כך מרשים (לא נלאה אתכם בפרטים על בית, פשוט הגיע למוזיאון). הית מחולק לאגפים וישנם מספר מבנים, בית המרכזי הגדול, היכן שהוא התגורר והתארח.

 

בית ג׳ים טומפסון, צילום Bangok-city.co.il
בית ג׳ים טומפסון, צילום Bangok-city.co.il

 

נציין רק שאת רוב העץ שנקרא Thai Teakwood הביא מעיר הקדושה שנקראת איוטיאה Ayutthaya צפונית לבנגקוק. המבנה ממוקם תוך עצים וגן יפה ומטופח עם בריכת דגים קטנה, הארכיטקטרה של בית ג׳ים תומפסון יחודית ומאופיינת ע״י אלמטים תאיים ואסייתית בכלל. המבנה נמתא כאמור במרכז בנגקוק בסמוך לפלג הנהר שנקרא Saen Saep, אפילו ישנה תחנה לסירת מונית בסמוך.

ג׳ים, בנוסף היותו ארכיטקט ואיש עסקים היה גם אספן עתיקות מרשים ובאמתחתו היו מאות יצירות אומנות, חלקן היו פונקציונאליות חלקן לקישוט וחלקן בעלות ערך היסטורי מובהק. פסלים, ציורים, שנדלרים, כדים ועוד ועוד. הרבה מאוד מה האוסף שלו הוא מצא ברחבי אסיה, ברחבי תאילנד אך לעתים גם מצא מציאות בשווקים כמו צ׳יינה טאון בנגקוק למשל.

ביתו של ג׳ים תומפסון ראה הרבה. ג׳ים נהג לארח אנשים רמי מעלה, פוליטקאים, סליבאטים, אנשים עסקים מקומיים כמערביים.

ג׳ם תומפסון הלך לטייל בג׳ונגלים של אינדונזיה בשנת 1967 ונעלם. עדיין היום אין מידע מדויק על התעלומה, ישנן רק השראות.

 

מדריכה בביתו של ג׳ים תומפסון, צילום Bangkok-City.co.il
מדריכה בביתו של ג׳ים תומפסון, צילום Bangkok-City.co.il

 

מוזיאון ג׳ים תומפסון בנגקוק

 

כאשר תגיעו למתחם תתבקשו להראות את התיק שלכם בשביל בדיקה (אנחנו רגילים לכך, אין בעיה), לאחר מכן מספר צעדים פנימה ותגיעו לביתן בוא ניתן לרכוש כרטיסים, 150 בהאט למבוגר, פה ישאלו אתכם אם אתם מעוניינים בהדרכה באנגלית, צרפתית או יפנית. בסמוך ברחבה יקבלו את פניכם רקדנית הלבושה בלבוש אותנטי וגברת מחוייכת העוסקת בלטוות משי בסגנון מקורי.

ממשיכים פנימה אל הרחבה המרכזית, שם יכוונו אתכם מארחות, אל עבר הדלפק הראשי, נותנים את הכרטיס ואות או מספר ואתם משתייכים לקבוצה. סביר להניח שתחכו מספר דקות עד שהסיור יתחיל, בנתיים תוכלו לטייל בגן ולצלם, יש פה נקודת צילום מעולות.

שימו לב לעדניות בהם יש מים ודגים, באחת מהן הדגים יהיו חברים שלכם, תגעו במים עם האצבע ותבינו. הזהרו לא להחליק.

כאשר הסיור יתחיל תתבקשו להניח את התיקים שלכם בארוניות עם מנעולים ולאחר מכן כאשר נכנסים לבית של ג׳ים תופמסון תתבקשו להוריד את הנעליים כיאה לבית תאילנדי. אסור לצלם בתוך הבית ואסור לגעת בחפצי האומנות. בסלון הבית, היכן ממוקמות הדרבוקות?

 

דרכי הגעה למוזיאון ג׳ים תומפסון בנגקוק

 

Jim Thompson House ממקום במרכז בנגקוק ליד קניון MBK וקניון Siam Discovery. ניתן לקחת כמובן מונית או טוקטוק, תוכלו לומר לנהגים את שם המוזיאון או שם הרחוב Kasem San 2 Alley, זהו ברחוב השני היוצא  מרחוב Rama 1 מצומת Pathum Wan Juncation. ואם גם זה לא עוזר, אז בבקשה: 

 

Jim Thompson Bangkok, צילום Bangkok-City.co.il
Jim Thompson Bangkok, צילום Bangkok-City.co.il

 

אם אתם מעוניינים להגיע בכוחות עצמכם, אז אין בעיה, קחו את BTS Silom Line ורדו בתחנה National Stadium BTS Station, צאו בצד ימין אם אתם עם כיוון הנסיעה, רדו למטה במעלית או במדרגות ולכו מספר צעדים לכיוון השני מקניון MBK או מהמרכז ותראו את השלט הנ״ל.

אם אתם מגיעים עם BTS Sukhumvit Line, אז רדו בתחנת סיאם, שם תוכלו להחליף לקו BTS Silom בשביל תחנה אחת ואז ראו פסקה קודמת או לכו ברגל מסיאם דרך קניון סיאם סנטר וסיאם פארגון, כאשר אתם תצאו מפארגון תעברו במעבר עילי שמחבר בין האחרון ל קניון MBK, לפני הגעתכם לקניון השני, תראו גרם מדרגות מצד ימין, רדו בו והמשיכו בכיוונו של גרם במדרגות עד אשר תתקלו בשלט. דקותיים הליכה.

מצד ימין אתם תראו מלון 3 כוכבים בבנגקוק, Ibis Bangkok Siam. מתחילת הרחוב עד ביתו של ג׳ים תומפסון זה דקותיים, שלוש, באזור יש טוקטוקים בכל פינה. נעליים נוחות, כובע ומים כמובן.

במתחם המוזיאון ישנה גם מסעדה וחנות מזכרות.

 

מוזיאון בית ג׳ים תומפסון בנגקוק, צילום Bangkok-city.co.il
מוזיאון בית ג׳ים תומפסון בנגקוק, צילום Bangkok-city.co.il

 

 

שעות, ימים 

כל יום 9:00-18:00 סיור אחרון ב 18:00

כתובת

Jim Thompson House
6 Soi Kasemsan 2, Rama 1 Road, Bangkok
Tel: (662) 216-7368 Fax: (662) 612-37

 

 

Share